Bezpiecznie nad wodą

Wakacje!!! Wyczekiwane przez wszystkich już niebawem. Przed nami dużo radosnych chwil beztroski, uśmiechu i nowych przygód. To również doskonała okazja na wypoczynek nad wodą. Taką formę spędzenia wolnego czasu wybierze prawdopodobnie większość. Słońce, upały zachęcają do pływania. Czy jesteśmy gotowi i mamy wiedzę by bezpiecznie korzystać z kąpieli?

 

Co zabrać prócz dobrego humoru

Niezależnie od tego czy będziemy na basenie miejskim, nad jeziorem czy nad morzem, „zestaw kąpielowy” jest taki sam. Strój kąpielowy i ręcznik. Ubranie na zmianę. Mile widziane okularki lub maska. Zawsze miejmy nakrycie głowy. Krem z filtrem do opalania ochroni naszą skórę przed poparzeniami. Przyda się też woda do picia lub inne napoje chłodzące oraz coś na ząb – przekąski. Dla początkujących nie zapomnijmy o sprzęcie asekuracyjnym np. dmuchane koło ratunkowe, deska do pływania czy rękawki.

 

Kilka zasad

Każde kąpielisko strzeżone posiada regulamin, z którym warto się zapoznać i przestrzegać go. To pozwoli przyjemnie spędzić czas w gronie najbliższych ale też w otoczeniu innych uczestników. Wybieramy miejsca strzeżone przez ratowników. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo ale pamiętajmy że w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nie sami.

 

Tu wolno się kąpać

Kąpieliska strzeżone podzielone są na strefy: dla nieumiejących pływać, dla umiejących pływać oraz brodzik. Strefa dla nieumiejących pływać oznaczona jest bojami koloru czerwonego a maksymalna głębokość wynosi 120 cm. Za nią znajduje się „pas bezpieczeństwa” o szerokości 5 m i maksymalnej głębokości 130 cm. Następnie jest strefa dla umiejących pływać, oznaczona bojami koloru żółtego i maksymalnej głębokości 4 m. Brodzik jest miejscem wyznaczonym dla najmniejszych szkrabów. Oznaczają go boje w kolorze białym a maksymalna głębokość w tym miejscy wynosi 40 cm. Brodzik zabezpiecza często pionowa siatka ustawiona od dna do lustra wody.

Nigdy nie wypływaj za kąpielisko!!!

 

Tu nie wolno się kąpać

Nie korzystaj z miejsc niestrzeżonych przez ratowników. Unikaj falochronów, miejsc przy zaporach wodnych i mostach. Kąpiele w stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych a także w pobliżu kanałów ściekowych są zabronione. Nie pływamy na trasach żeglugowych, w portach i przystaniach wodnych oraz w miejscach o bagnistym dnie czy nieuregulowanych wysokich brzegach.

 

A kiedy nie należy…

Czerwona flaga na maszcie to znak, że kąpiel jest zabroniona. Taka flaga może pojawić się gdy temperatura wody wynosi poniżej 14 stopni Celsjusza, widoczność jest ograniczona do 50 m., szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta, występuje fala powyżej 70 cm lub silne prący wsteczne. W trakcie burzy również powiewa czerwony kolor. Poza tym nie powinniśmy się kąpać gdy jesteśmy zmęczeni lub źle się czujemy.

 

Bezpieczeństwo nad wodą to podstawa dobrej zabawy. Dbajmy o swoje zdrowie a często i życie. Nie narażajmy się bezsensownie na zagrożenia: piecie alkoholu i wchodzenie do wody często kończy się utonięciem. Skoki na główkę do nieznanej wody mogą skutkować wózkiem inwalidzkim. Woda to żywioł, nawet ta pozornie najspokojniejsza, może nagle stać się groźna i niebezpieczna. Bądź mądry i świadomy!!!