Wodna Służba Ratownicza jest podmiotem uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr 29/2015 z dnia 8 grudnia 2015 r. Od tego czasu działa aktywnie na wielu płaszczyznach rynku w całej Polsce.
To na czym najbardziej skupia swoje działania to:
- poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych – działania profilaktyczne i edukacyjne,
- organizowanie, kierowanie, koordynowanie i bezpośrednie prowadzenie działań ratowniczych w ramach ratownictwa wodnego,
- organizowanie i prowadzenie szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego,
- zabezpieczenia ratownicze pływalni, kąpielisk i innych obszarów wodnych,
- zabezpieczenia ratownicze imprez, regat, maratonów pływackich,
- analizy zdarzeń,
- szkolenia ratowników wodnych oraz instruktorów ratownictwa wodnego,
- kursy motorowodne, płetwonurkowe, nauka pływania,
W strukturach fundacji funkcjonuje Wodna Grupa Szybkiego Reagowania, która skupia ratowników wodnych z dużym doświadczeniem oraz osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę w tym zakresie. WGSR zajmuje się pełnieniem 24 godzinnych dyżurów ratowniczych, systematycznym patrolem rzeki Odry oraz dzięki posiadanemu sprzętowi aktywnie uczestniczy w akcjach poszukiwawczych na lądzie i na wodzie. Wszystkie te zadania realizowane są we współpracy o charakterze profilaktycznym oraz prewencyjnym z Polską Policją, Strażą Pożarną, jednostkami Państwowego Ratownictwa Medycznego, MON oraz innymi podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa wodnego. Formacja posiada własnym numer alarmowy 786 239 155 oraz działa w systemie numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100.
WGSR dysponuje szeregiem sprzętu kołowego, pływającego jak i specjalistycznego.
Specyfice działań ratownictwa wodnego towarzyszy często ciężki teren. Wszystkie pojazdy w Wodnej Grupie Szybkiego Reagowania dostosowane są do poruszania się w takim terenie.
Polaris Ranger – transport ratowników i sprzętu, ewakuacja poszkodowanych
2x Quad Polaris Sportsman 570 – transport ratowników i sprzętu, szybki dojazd do trudno dostępnych miejsc
SPORTIS 6500-K – główna łódź Fundacji. Jednostka typu RIB z kabiną, służąca patrolom obszarów wodnych, realizacji zabezpieczeń na wodzie, prowadzenia akcji ratowniczych w tym udzielania pomocy na pokładzie, transporcie ratowników, poszkodowanych oraz sprzętu. Wykorzystywana w długotrwałych działaniach poszukiwawczych na wodzie. Łódź, która pozwala na patrol całoroczny bez względu na warunki pogodowe.
Łódź DarMar 470 – jednostka szkoleniowa na potrzeby kursów i samo doszkalania ratowników
BRIG Falcon 450 – jednostka typu RIB przystosowana do szybkiego transportu i wodowania w każdych warunkach, używana do akcji ratowniczych i poszukiwawczych
Skuter wodny Sea Doo RXP 215 z platformą oraz Kawasaki STX 160 – jednostki wykorzystywane głównie do szkoleń ratowników oraz zabezpieczenia kąpielisk nadmorskich.
Sonar holowany Marine Sonic Technology Exproler Mk II – urządzenie z najwyższej światowej półki służące do szczegółowego poszukiwania obiektów pod wodą.
Dron do prac podwodnych Fifish V6s – urządzenie wykorzystywane do poszukiwań pod powierzchnią wody oraz do inspekcji budowli hydrotechnicznych
WGSR dysponuje nowoczesną cyfrową siecią radiołączności, która pozwala na współpracę z innymi służbami ratowniczymi. Posiada również szereg sprzętu podręcznego do ratownictwa wodnego, medycznego, oświetlenia, sprzęt nurkowy itp.
WSR Medical
Reagując na sytuacje w kraju – rozprzestrzeniającą się pandemię COVID-19 oraz zamknięte pływalnie, ratownicy zdecydowali się wspomóc pracowników ochrony zdrowia w szpitalach w całej Polsce. Wykonują tam pracę na rzecz chorych i potrzebujących pomocy. Jej efektem jest powstanie kolejnej komórki – WSR Medical, której zadaniem jest aktywna współpraca z punktami szczepień, szpitalami, Pogotowiem Ratunkowym i innymi placówkami medycznymi.